Переглянути всі статті

УЗД легень: якісна діагностика, не обмежена рамками лабораторії 1189

УЗД легень - це багатогранний інструмент, який використовується сьогодні як у відділеннях інтенсивної терапії, так і у відділеннях багатопрофільного медичного закладу.
 
Для дослідження багатьох систем і органів широко використовується УЗД, яке не має протипоказань, променевого навантаження, має можливість провести швидке дослідження різних органів і систем і виконанням моніторингу. Важливо є і те, що УЗД має високу діагностичну ефективність.
 
Всі зображення УЗ, використані в даному матеріалі,
виконані при допомозі апарату Versana Essential (GE Healthcare, США).
 
 
 
Ультразвукова система Versana Essential оснащена 15,6 "LCD-монітором, 3 портами для датчиків, широким переліком програм і систем, що гарантують відмінну якість зображення (автооптімізація Whizz, просторове накладення CrossXBeam; алгоритми зниження артефактів SRI), протоколи автоматизації проведення досліджень Scan assistant. В комплект входять 2 датчика: конвексний і лінійний. КУПИТЬ
 
Versana Active — портативна ультразвукова система компактного розміру з передовими технологіями обробки зображень і функціями повнорозмірних УЗД-апаратів високого класу. КУПИТЬ
 
 
 
Ультразвук (як і будь-який інший метод) має деякі обмеження, пов’язані з фізикою методу і суб’єктивності в інтерпретації одержуваних зображень. Але УЗД на сьогоднішній день розглядається як пріоритетний метод діагностики, а, в багатьох випадках, і основним.
 
У діагностиці захворювань легень в затребуваності УЗД кажуть всілякі публікації останніх десятиліть. Для діагностики патологічних станів в легких (пневмонія, пневмоторакс, набряк легенів, плевральний випіт, периферичні об’ємні утворення інше) використовується BLUE-протокол, який спочатку розроблявся для виконання ургентної сонографии легких при гострої респіраторної недостатності.
 
Комп’ютерна томографія є «золотим стандартом» для дослідження легенів, але є деякі проблеми використання цього методу у вагітних жінок, в педіатричній практиці, нетранспортабельних пацієнтів. Це робить УЗД перспективним методом діагностики таких пацієнтів.
 
УЗД легенів має в своїй основі такі ключові принципи, як:
  • Майже всі дихальні розлади пов’язані з плевральної лінією, що ідеально для ультразвукового дослідження.
  • Кожна форма респіраторної недостатності має свій характерний ультрасонографическое ознака (профіль).
 
BLUE-протокол дозволяє діагностувати гостру дихальну недостатність і виконати необхідні терапевтичні заходи. Це швидкий протокол, для нього знадобиться менше 3 хвилин.
 
УЗ дослідження легень здійснюється мікроконвексний або конвексним абдомінальним датчиком (частота 5 МГц, глибина сканування - до 5 см). Для кращої візуалізації ковзання вісцеральної плеври і пошуку альвеолярної консолідації може використовуватися лінійний датчик (частота 7-10 МГц). Дослідження можна виконувати в положенні сидячи, пацієнт може бути в положенні лежачи на спині, напівлежачи або на боці.
 
Зони дослідження і BLUE-точки. Методика
 
Дві руки (рис.1) показують розташування легкого і дозволяють визначити 3 стандартні точки (розмір еквівалентний розміру рук пацієнта, верхня рука лежить на рівні ключиці, великі пальці виключаються). Верхня BLUE-точка - по центру верхньої руки. Нижня - по центру долоні нижньої руки. Нижній край нижньої руки вказує на діафрагмальну лінію (кінець легкого). PLAPS-точка розташована на перетині горизонтальної лінії, проведеної на рівні нижньої BLUE-точки, і задній пахвовій лінії (рис.2). 
 
Рис.1. Верхня і нижня BLUE-точки                                  Рис. 2. PLAPS-точка
    
 
Необхідно розмістити датчик позаду цієї лінії максимально близько до хребта при положенні пацієнта лежачи на спині. Це дозволяє досягти максимальної діагностичної чутливості при виявленні заднелатеральном альвеолярного і / або плеврального синдрому (PLAPS).
 
Дослідження виконується в В- і М-режимах. При УЗД легенів потрібно отримати поперечне зображення 2 ребер з міжреберних проміжком.
 
Нормальні легені
 
До ознак нормального легень в В-режимі відноситься А-профіль: ковзання вісцеральної плеври при диханні («ковзання легень» (lungsliding)); одиничні вертикальні артефакти (В-лінії - гіперехогенние лінійні вертикальні артефакти типу «хвіст комети». У реальному масштабі часу рухаються синхронно зі «ковзанням легкого», нагадуючи лазерний промінь) - не більше 3-х; горизонтальні артефакти (А-лінії) - паралельні плевральної лінії, що повторюються через певну відстань, можуть бути як поодинокими і ледь помітними, так і множинними, вираженими (рис. 3, 5).
 
Рис. 3. Сонографічна картина нормальної легені, В-режим, конвексний датчик 
 
При дослідженні нормальної легені в М-режимі виявляється ознака «морського берега», який вказує на нормальне ковзання вісцеральної плеври при диханні (рис. 4). Горизонтальні лінії «море» відповідають структурам, які перебувають над плеврою, межа між «морем» і «берегом» - плевральна лінія, а «берег» - тканину легені.
 
Рис. 4. Сонографічна картина нормальнї легені, В+М режим, конвексний датчик. 
 
При УЗД патології легень зустрічається велика кількість артефактів, з урахуванням яких формується певна УЗ картина.
 
Рис. 5. Сонографічна картина нормальної легені, В-режим, лінійний датчик 
 
Цінність ультразвукового дослідження легень - в простоті і швидкості. УЗД легень із застосуванням BLUE-протоколу - це можливість отримати основну діагностичну інформацію швидко і при максимальній простоті виконання дослідження, що може істотно зменшити кількість рентгенографій і КТ-досліджень легень.
 
Система ультразвукова Versana Essential КУПИТЬ
Портативна ультразвукова система Versana Active КУПИТЬ
 

Потрібна консультація фахівця?

Потрібна консультація фахівця

Просто напишіть питання нижче

© 2024 Rehamed